سه شنبه , خرداد ۲۹ ۱۴۰۳
آخرین خبرها
خانه / اخبار گمرک / قطار حمل‌ونقل ریلی در بندرشهیدرجایی سرعت می‌گیرد

قطار حمل‌ونقل ریلی در بندرشهیدرجایی سرعت می‌گیرد

به گزارش ایسنا، این کارگروه به‌منظور ایجاد هماهنگی و همکاری بیشتر بین سه دستگاه بندر، گمرک و راه‌آهن در راستای تسهیل حمل ریلی کالا و کانتینر در سالن کنفرانس ساختمان مرکزی بندر شهید رجایی برگزار شد. 

در این نشست، “خسرو سرایی” مدیرکل امور لجستیکی و حمل‌ونقل چندوجهی سازمان بنادر و دریانوردی، “سید مرتضی علی احمدی” مدیرکل بازرگانی و بازاریابی شرکت راه‌آهن، “اله مراد عفیفی پور” مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، “علیرضا دشتانی” ناظر گمرکات استان هرمزگان و مدیرکل گمرک شهیدرجایی، “محمدرضا پورفخری” مدیرکل راه‌آهن استان و جمعی دیگر معاونین و کارشناسان این سه دستگاه حضور داشتند.

مدیرکل امور لجستیکی و حمل‌ونقل چندوجهی سازمان بنادر و دریانوردی هدف از برگزاری این نشست را پیگیری مصوبات جلسات سال گذشته در زمینه موضوعات عملیاتی مشترک بین سه دستگاه عنوان کرد و گفت: همچنین چالش‌های لجستیکی مربوط به ریل- بندر و راهکارهای اجرایی رفع آن‌ها نیز موردبحث و بررسی قرار گرفت. 

خسرو سرایی ابراز امیدواری کرد، با همدلی به وجود آمده بین مدیران بخش‌های مختلف بندر، گمرک و راه‌آهن، در جهت پیشبرد اهداف ملی توسعه حمل‌ونقل و اهداف برنامه ششم، هم‌افزایی مناسبی صورت گرفته و گام‌های بزرگی برداشته شود. 

به گفته سرایی، در این کارگروه ۱۰ تصمیم اجرایی و مهم اتخاذ شد که از جمله آن‌ها مقرر شد ساخت و تحویل ساختمان درب خروج ریلی گمرک در بندر شهید رجایی تا پایان آذرماه ۹۷ توسط اداره کل بنادر استان هرمزگان انجام گیرد و همزمان گمرک نیز در این ساختمان به‌صورت شبانه‌روزی مستقر شود. 

وی اضافه کرد: همچنین در راستای پیاده‌سازی مانیفست ریلی، در مرحله اول اسناد فیزیکی اطلاعات بارنامه ریلی از ابتدای خردادماه سال جاری، حداکثر ۴۸ساعت قبل از ورود قطار به از سمت راه‌آهن به اداره کل بنادر ارائه شود. 

مدیرکل امور لجستیکی و حمل‌ونقل چندوجهی سازمان بنادر و دریانوردی خاطرنشان کرد: از دیگر تصمیمات مهم این کارگروه، ارائه اطلاعات ریلی موردنیاز گمرک نظیر مشخصات واگن، شماره قطار، وزن بار مطابق اظهارنامه و … در سامانه توزین گمرک توسط راه‌آهن جمهوری اسلامی بود. همچنین مدیرکل گمرک شهید رجایی نیز نسبت به اخذ مصوبه تجمیع تشریفات گمرکی کالای ریلی تا پایان تیرماه سال جاری قول مساعد داد.

وی افزود: قرار شد حداکثر تا پایان اردیبهشت‌ماه، شرکت راه‌آهن اطلاعات‌پایه هر واگن را به‌صورت استاندارد و ثابت تهیه و در اختیار گمرک قرار دهد. 

“اله مراد عفیفی پور” مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان نیز در جمع‌بندی این نشست طی سخنانی اظهار داشت: با توجه به‌ضرورت افزایش سهم شبکه ریلی در حمل‌ونقل کالاها و کانتینرهایی که به بندر شهید رجایی وارد یا از آن خارج می‌شود، هماهنگی‌ها و برنامه‌ریزی‌هایی بین سه مجموعه گمرک، بندر و راه‌آهن صورت گرفت و سرانجام به تدوین یک برنامه اجرایی برای هرکدام از این دستگاه‌ها منجر شد. 

وی افزود: با عملیاتی شدن تعهدات هر سه دستگاه طی نیمه نخست سال جاری، انتظار می‌رود که سهم شبکه ریلی از حمل‌ونقل کالا شتاب بگیرد و صاحبان کالا و سایر ذینفعان بتوانند از منافع آن بهره‌مند شوند. 

شایان‌ذکر است، سایر مدیران و کارشناسان حاضر در این نشست نیز طی اظهاراتی جداگانه به بیان دیدگاه‌های مدیریتی و کارشناسی خود در خصوص مباحث مطرح‌شده پرداختند.

انتهای پیام

موارد جالب

انتصاب ناظر جدید گمرکات خوزستان

 به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان؛ طی حکمی از سوی فرودعسکری رئیس کل گمرک …