سه شنبه , خرداد ۳ ۱۴۰۱
آخرین خبرها
خانه / اخبار گمرک / وعده گمرک برای راه‌اندازی خط سبز واردات موبایل

وعده گمرک برای راه‌اندازی خط سبز واردات موبایل

محمد مهدی غفوریان پیرنیا امروز در نشست هم‌اندیشی اجرای طرح رجیستری تلفن همراه کشور، گفت: از زمانی که موضوع اجرای طرح رجیستری تلفن همراه مطرح شده، جلسات متعددی با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برگزار شده و هرچه در این جلسات جلوتر رفته‌ایم، مشکلات بیشتر خود را نشان داده است.

رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی و ارتباطی لوازم جانبی تلفن همراه استان البرز بیان داشت: موضوع تأمین کالای بازار یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که به دنبال اجرای طرح رجیستری تلفن همراه مطرح است. به این ترتیب که ممکن است با اجرای این طرح بخشی از تأمین تلفن همراه بازار با مشکل مواجه شود.

وی در ادامه بابیان این مطلب که مشکل ترخیص تلفن همراه از گمرکات کشور هم یکی دیگر از مشکلات است، اظهار داشت: مسئولان در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرده‌اند که برای واردات تلفن همراه تسهیلاتی قائل می‌شوند و واردات این کالا از لاین سبز گمرک در کمترین زمان ممکن انجام می‌شود، ولی اساساً برخی از موضوعات و مشکلات مردم به ترخیص کالا منحصر به گمرک نیست و مسائل و مشکلات دیگر توسط سازمان‌های دیگر هم در آن دخیل است، ازجمله اینکه می‌توان به سامانه جامع تجارت اشاره کرد که هنوز به صورت کامل و دقیق عملیاتی نشده است.

غفوریان پیرنیا با اشاره به حذف ارز رقابتی از واردات گوشی تلفن همراه گفت: این اتفاق به معنای افزایش ۱۵ درصدی قیمت گوشی تلفن همراه است و با توجه به اینکه اجرای طرح رجیستری گوشی تلفن همراه به کمبود گوشی تلفن همراه در بازار منجر می‌شود، می‌توان پیش‌بینی کرد تا ۳۰ درصد قیمت‌ها افزایش یابد.

وی اظهار داشت: حذف ارز رقابتی در شرایط اجرای طرح رجیستری گوشی همراه صحیح نیست و پیشنهاد ما این است که حداقل تا پایان سال ارز رقابتی به واردات این کالا اختصاص یابد.

رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی و ارتباطی لوازم جانبی تلفن همراه استان البرز در ادامه بابیان اینکه میزان مالیاتی که در صنف موبایل اخذ می‌شود مناسب با سود فروش تلفن همراه نیست، گفت: مالیات کمر اصناف را شکسته و ما اعتقاد داریم که اخذ مالیات منصفانه صورت نمی‌گیرد و برحسب درآمد این صنف نیست.

غفوریان پیرنیا بیان داشت: در حالی‌ که ۱۴ هزار واحد صنفی در سراسر کشور به عرضه گوشی تلفن همراه می‌پردازند، اما در اتخاذ تصمیم برای این بخش و صنف به نظرات آنها توجه نمی‌شود.

به گزارش فارس،‌ در این نشست هم‌اندیشی قرار بود مسئولانی از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز هم حضور داشته باشند که علی‌رغم حضور اصناف تلفن همراه از سراسر کشور در این جلسه با گذشت چند ساعت هنوز این افراد در جلسه حضور نیافته‌اند.

موارد جالب

انتصاب ناظر جدید گمرکات خوزستان

 به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان؛ طی حکمی از سوی فرودعسکری رئیس کل گمرک …